SORU CEVAP

Sizlerden sıklıkla gelen soruları sizin için cevapladık. Daha fazla soru sormak için lütfen bizimle iletişime geçin veya randevu oluşturun.


Çocuk diş hekimliği ve hastalıklar hakkında sık sorulan sorular:

Cevapları görmek için sorunun üzerine tıklayın.


 • Uzman Pedodontist kime denir?
Uzman Pedodontist kime denir?

Uzman çocuk diş hekimi (Uzman Pedodontist) 5 yıllık diş hekimliği eğitimin ardından çocuk psikolojisi, davranış yönlendirmesi, ağız ve diş sağlığı problemleri ile tedavisi, büyüme-gelişim ve çocuklara yaklaşım üzerine 3-4 yıl süreyle daha eğitim alan ve tez çalışmasını sunarak mezun olmuş uzman çocuk diş doktorlarıdır.

 • Neden çocuk diş hekimine (Pedodontiste) gitmeliyim?
Neden çocuk diş hekimine (Pedodontiste) gitmeliyim?

Çocuk diş hekimleri (Pedodontistler) 5 yıllık diş hekimliği eğitimlerinin ardından çocuk psikolojisi, büyüme-gelişim ve çocuklara yaklaşım üzerine ekstra eğitim aldıkları için çocuğunuza muayene ve tedaviyi kabul ettirme aşamalarında daha etkili söylem ve davranışlarda bulunacaklardır. Öte yandan sadece bebek ve çocuk hastalara bakmaları nedeniyle bebek ve çocuklara yönelik tanı-tedavi ve işlemlerde uzmanlaşmış olmaktadırlar.

 • Çocuklar ilk ne zaman diş kontrolüne gelmelidir?
Çocuklar ilk ne zaman diş kontrolüne gelmelidir?

Olağan dışı bir durum olmadığı sürece ilk süt dişleri göründüğü andan itibaren her 6 ayda bir diş kontrolüne gelmek her bir bireyin ağız sağlığının kontrolü için gereklidir.

 • Çocuklarda flor uygulaması ve florlu diş macunları zararlı mıdır?
Çocuklarda flor uygulaması ve florlu diş macunları zararlı mıdır?

Flor dişler için en faydalı elementler arasında bulunmaktadır. Çürüklerin önlenmesinde etkili olduğu bilimsel araştırmalar ile ispat edilmiştir. Flor uygulamasını öncelikle her türlü sağlık operasyonunda olduğu gibi steril ortamda ve klinik şartlarda yaptırılmasını tavsiye ederiz. / Güvenilir ve kaliteli markalara ait florlu diş macunlarını doğru bir şekilde kullanmanızda bir sakınca yoktur. Detaylı bilgi için mutlaka hekiminize direkt başvurun.

 • Genel anestezi altında diş tedavisi olmak tehlikeli midir?
Genel anestezi altında diş tedavisi olmak tehlikeli midir?

Hayır. Yıllardır güvenle yapılan işlemlerdir. Yaşı gereği klinikte işlem yapılması mümkün olmayan küçük yaştaki hastalar, cerrahi vakalar, zihni ya da bedeni olarak engeli olan özel çocuklar, yaşı büyük olduğu halde büyük korku yaşayan hastalar üzerinde uygulanan bir tedavi metodudur. Alanında uzman diş hekimi ve uzman anestezi ekibiyle yapıldığı taktirde risk de oluşturmamaktadır. (Genel anestezi altında diş tedavisi kapmasında hastanemizde kendimize ait tam donanımlı ameliyathanemiz bulunmaktadır. )

 • Süt dişlerine yapılan kanal tedavisi ana dişe zarar verir mi?
Süt dişlerine yapılan kanal tedavisi ana dişe zarar verir mi?

Hayır, bilakis derin çürüklü bir süt dişine kanal tedavisi gerektiğinde yapılmazsa tekrarlayan enfeksiyonlar sebebiyle alttaki daimi diş zarar görebilir. Dişte sürme bozuklukları veya sürdüğünde renk ve doku farklılıkları gözlemlenebilir. Başarılı bir kanal tedavisi süt dişlerinin dökülme yaşı gelene kadar ağızda sağlıkla durmalarını sağladığı için daimi dişin de yerinde ve zamanında sağlıkla çıkmasına önemli katkı sağlar.

 • Morfin dişe zarar verir mi (öldürür mü)? Geç çıkmasına neden olur mu?
Morfin dişe zarar verir mi (öldürür mü)? Geç çıkmasına neden olur mu?

Morfin işleminde yapılan aslında lokal anestezidir. (Sadece belirli bir alanı uyuşturma) Morfinin kalıcı bir etkisi olmadığı gibi 1-2 saat içerisinde etkisini tamamen yitirir. Halk arasında dişi öldürür inancı doğru sanılan yanlışlardandır. Dişin geç çıkmasına da sebep olmaz.

 • Çocuklar 3-4 yaşına gelene kadar diş macunu kullanılmalı mıdır?
Çocuklar 3-4 yaşına gelene kadar diş macunu kullanılmalı mıdır?

Çocukların ilk dişleri çıktığı andan itibaren temizlenmesini istiyoruz. Bu ilk temizlik yumuşak bir tülbent ya da gazlı bezle macunsuz bir şekilde olabilir. Günümüzde ise tek kullanımlık diş temizleme mendilleri de sıkça tercih ediliyor ve kullanımı oldukça pratik. Çocuklarda 1 yaş itibariyle yutulabilen 0-3 yaşa uygun macunlar isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Ancak azı dişleri de çıktıktan sonra (18 ay itibariyle) etkin bir temizliğin yapılabilmesi için artık fırçalamaların diş macunuyla yapılmasını öneriyoruz

 • Süt dişleri zaten dökülecek, tedavi etmesek olmaz mı?
Süt dişleri zaten dökülecek, tedavi etmesek olmaz mı?

Süt dişleri 7-8 yaşına kadar, süt azı dişleri ise 11-12 yaşına kadar ağızda sağlıkla bulunması gereken dişlerdir. Ancak bu dişlerde çürük başladığı taktirde maalesef erken dökülme vakaları görülebiliyor. Özellikle çocuklarda oluşan çürüklerin çok hızlı ilerlediğini göz önünde bulundurursak; basit bir çürük iken tedavi edilmeyen dişler bir kaç hafta içerisinde daha komplike ve çekim gibi işlemlere ihtiyaç duyuyorlar.

Bu nedenle biz pedodontistlerin en önemli tavsiyesi çürük henüz başlamışken ve çocuğun şikayeti olmadan muayeneye getirilmesidir. Çünkü tedavisi yapılarak erken tedavi edilen bir süt dişi alttan gelecek olan daimi dişe de rehber olarak daimi dişin sağlıklı bir şekilde  çıkmasını sağlayacaktır. Süt dişlerine yapılan zamanında tedavi çocuğunuzun çiğneme, estetik ve düzgün diş dizilimi gibi fonksiyonlarını  olumlu yönde etkileyecektir.

 • Diş çıkarırken kullanılan jeller zararlı mıdır?
Diş çıkarırken kullanılan jeller zararlı mıdır?

Jel kullanmadan önce Pedodontist hekiminize kontrole giderek bu önemli sürecin sağlığı açısından detaylıca bilgi almanızı tavsiye ederiz. Zorunlu kalındığı takdirde homeopatik / bitkisel içerikli ürünleri hekiminiz kontrolünde kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Daha fazla soru sormak istiyorum ne yapmalıyım?
Daha fazla soru sormak istiyorum ne yapmalıyım?

Kliniğimizden randevu alarak Uzm. Dt. Gamze TOPÇUOĞLU’na direkt olarak daha fazla soru sorabilir, web sitemizdeki iletişim formları aracılığı ile bize ulaşabilir veya  Instagram üzerinden Uzm. Dt. Gamze TOPÇUOĞLU’nu takip edebilirsiniz.


ADRES

Gevher Nesibe Mh, Gür Sk. Ofisim Kayseri,
A blok. Kat:3 No:11, Tekden Hastanesi Yanı
Kocasinan/KAYSERİ


TELEFON

Randevu için:
+90 352 231 19 02


Whatsapp Hattı

+90 552 835 88 08

Uzm. Dt. Gamze TOPÇUOĞLU ile

İletişime Geçin

Gevher Nesibe Mah, Gür Sok. Ofisim Kayseri, A blok. Kat:3 No:11 Kocasinan/KAYSERİ


RANDEVU TELEFONU

+90 352 231 19 02WHATSAPP HATTI

+90 552 835 88 08Bizi takip edin

Sosyal Medya Hesaplarımız

Sevdiğin işi yapmak özgürlük, yaptığın işi sevmek mutluluk getirir.Copyright © 2021 Uzm. Dt. Gamze TOPÇUOĞLU